Změna je život

Jak již jsem psal v prvních zápiscích, používám k navigaci mobilní telefon a v něm nainstalovaný program Locify. Tedy, abych byl přesný, používal jsem. Neboť jak praví rčení: Změna je život.

Jakožto v těchto věcech naprosto nezkušený, zachoval jsem se podle doporučení na stránce programu Handy Geocaching (dále jen HG) a nainstaloval si program Locify. Ten jsem používal k navigaci a hledání kešek až do včerejška. Není špatný a fungoval celkem dobře, ale měl několik nepříjemných vlastností, které mě rozčilovaly. Protože jsem stále v různých diskuzích četl, že spousta lidí používá HG, trošku mě to překvapilo. Začal jsem pátrat a narazil jsem na program Handy Geocaching Arcao Edition (dále jen HG-AE), kdy jeden šikovný vývojář využil veřejných zdrojových kódů původního HG a začal rozvíjet vlastní odnož.

Ze zvědavosti jsem si jej stáhl a nainstaloval a už po prvním spuštění (ještě bez spojení s GPS) jsem začal tušit, že mi bude asi vyhovovat lépe, než Locify. Tedy samozřejmě, pokud bude vše opravdu fungovat tak, jak jsem si představoval. Proto jsem se rozhodl, že ho hned půjdeme vyzkoušet v praxi. K tomu účelu jsem vybral několik lehčích keší poblíž našeho domova a vyrazili jsme.

První krůčky s HG-AE

Jako první zkoušku nového programu jsem zvolil blízkou keš GC2091G Krtecek a jeho pratele. Podobně jako v případě Locify a našeho prvního lovu jsem byl i tentokrát příjemně překvapen, že vše zafungovalo tak, jak mělo. Program se spojil s navigací, navigace se spojila se satelity a šipka nám ukázala směr. Dokonce i grafické provedení kompasu je stejné jako u Locify, takže z této strany zůstávalo vše při starém.

Kešku našla moje dcera celkem bez problémů, nápověda byla dostatečně vypovídající. Nalezení ve mě vyvolalo rozporuplné pocity. Zatímco listing je vzhledem ke zvolené tématice postavičky Krtka naprosto špičkový, fyzické provedení krabičky také velmi kvalitní, vlastní umístění keše je trochu zklamáním. Je prakticky jen tak pohozena a mírně zamaskována před zvědavými zraky mudlů. Souhlasím s posteskem mnoha kačerů v logu — krteček by si asi zasloužil lepší místo.

Ale náš účel tato keška splnila. Zaprvé jsme si připsali další bodík do naší geocachingové statistiky, zadruhé si dcera mohla vyměnit nějakou drobnost a zatřetí jsme vyzkoušeli HG-AE v praxi.

Po krtečkovi jsme pokračovali na GC206AT Prosek Praha 9 od stejné autorky. Krabičku jsme našli opět bez problémů a lze k ní poznamenat přesně to samé, jako k té předchozí: listing a fyzické provedení na výbornou, umístění nic moc.

Robertova přítelkyně

Čeština je hravý jazyk. Někdy stačí upravit postavení diakritických znamének a hned je význam věty nebo slova jiný. Tak jsem si trošku pohrál s názvem naší další kešky i já. Z Proseka jsme se totiž vypravili odlovit kešku GCJFRF Letni bobova draha. Takže Bobová dráha, když vhodně upravíme postavení diakritiky, dostaneme Bobova drahá, a máme tu v nadpisu zmíněnou Robertovu přítelkyni.

Již několik let je na Proseku postavena letní bobová dráha, kde si každý (i děti) může sjet na kolečkovém bobu plechové koryto a představovat si, že závodí na olympiádě. Iluze je podobná, jako když kličkujete v motokáře mezi pneumatikami po bývalém parkovišti a představujete si, že jste Michael Schumacher.

Ve stráni u plotu, který odděluje prostor dráhy od okolí, byla umístěna hledaná keška. Můj instinkt nezklamal a po chvilce jsme ji našli. Chvíli se zdálo, že na dráze je prázdno. Ale zakrátko jsme byli vyvedeni z omylu. Najednou se začali řítit bobisti jeden za druhým. A naopak se ukázalo, že tam je poměrně živo. Chvilku jsme postáli a dívali se, když opět vznikla delší pauza, odebrali jsme se pryč.

Bobřík odvahy na závěr

Jméno Černý Most

Již se setmělo, ale přesto jsem se s dcerou domluvil, že vyzkoušíme ještě jednu kešku a pojmeme ji jako bobříka odvahy. Před lety jsem bydlel na sídlišti Černý Most. Jednou jsme se s kamarádem procházeli po okolí a narazili jsme na zbytky mostu přes železniční trať vedle kterého vedl most nový. Stáli jsme tam a koukali se na to torzo a najednou někdo z nás, nevím už přesně, kdo, poznamenal: "To je asi ten černý most, po kterém je to tady pojmenované."

Tenkrát jsme to považovali za docela dobrý fór. Za nějakou dobu se mi dostalo do ruky jedno číslo místních novin, ve kterém byla fotka zbytků mostu a u nich legenda. Bylo to přesně tak, jak jsme tehdy z žertu nadhodili — přesně po tomhle mostě dostalo celé nové sídliště jméno.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu

Když jsem již chvilku provozoval geocaching, napadlo mě podívat se, jestli je tomuto místu věnovaná nějaká keška. Upřímně řečeno, tak trochu jsem doufal, že nikoliv a že ji v takovém případě založím. Bohužel, již taková existuje a jmenuje se naprosto příznačně GC1A21B Jmeno Cerny Most. Co se dá dělat. Jen to potvrzuje fakt, že všechna zajímavá místa v Praze (anebo většina z nich) již mají svoji vlastní kešku. Rozhodl jsem se alespoň, že ji odlovíme.

Samotná keška je autorem úmyslně uložená poněkud stranou, nikoliv přímo u mostu, protože se jedná o poměrně frekventované místo a bezpečný odlov by byl značně problematický. Zaparkoval jsem tedy auto na parkovišti před místním squashovým klubem, zadal souřadnice do navigace, zkontroloval vytištěnou satelitní mapu s pozicí kešky a vyrazili jsme. Cesta nás velice brzy zavedla do neobývané části. Dcera se mě držela za ruce, protože po pravé straně byl jakýsi lesík, a bylo na ní poznat, že má trochu strach.

Po nějaké době se šipka stočila ostře doleva. Nezdálo se mi to. Zkonzultoval jsem situaci s vytištěnou mapou a musel jsem, bohužel, konstatovat, že jdeme po špatné cestě. Nezbylo, než se vrátit a vydat se po té správné. Cestou jsme potkali zaparkované auto a v něm dva muže, co tam seděli a kouřili. Nevšímali jsme si jich a oni si nevšímali nás, no v tu chvíli se z toho tak trochu stal bobřík odvahy i pro mě. Ale rozhodl jsem se vytrvat.

Mise splněna

Konečně jsme dorazili k cíli. Keška byla opět umístěná na tělese teplovodu, podobně jako tři předchozí námi odlovené — Trubková série GC1PNBJ, GC1PNBP a Sebevrahova GC1PC1D. Zdá se, že tato stavba přitahuje autory keší a nutí je je na ni umisťovat. Cesta zpět proběhla bez problémů, naše vzájemná netečnost s posádkou zaparkovaného automobilu zůstala beze změny a tak jsme s úlevou nasedli do auta vlastního a vydali se k domovu.

Mise byla splněna. Předsevzaté kešky jsme odlovili a nový program HG-AE jsme vyzkoušeli v plném boji. S potěšením mohu konstatovat, že obstál se ctí. Takže od té doby na kešky jedině s Handy Geocachingem Arcao Edition. Díky, Arcao.

Profily