Jak jsem se stal kačerem

Když jsem začátkem devadesátých let v televizi sledoval příběhy kačerů z Kačerova (pamatujete na strýčka Skrblíka, Rampu Mc Kváka a další?), netušil jsem, že se jednou stanu taky kačerem, byť v hodně přeneseném smyslu slova. Stalo se to, jak už tomu tak bývá, poměrně náhodou.

Doba temna

Pravda, o geocachingu jsem si něco přečetl už před několika lety. Musím však přiznat, že mě to tenkrát nepřišlo nikterak zajímavé. Říkal jsem si: "Co je na tom tak zábavného? Naklepu si souřadnice do přístroje a on mě navede na příslušné místo." Připadalo mi to jako dost nudná záležitost. Vždyť od začátku vím, kam mám jít. Co je na tom za dobrodružství? Navíc jsem ani nebyl nějaký příznivec navigací vůbec.

Život si však chodí vlastními cestičkami a s každým z nás má své úmysly. A když se má někdo s někým (nebo něčím) potkat, tak se to taky stane. Já jsem se s geocachingem potkal v září letošního roku. Matka mé ženy se mě zeptala, jestli ho znám. Že její vnuk ho hraje s kamarády. Upřímně jsem odpověděl, že jsem o tom kdysi něco četl, ale tenkrát mě to moc nezaujalo.

Plamínek naděje

Jenže tentokrát jiskřička přeskočila. Již několik let se zabývám organizováním tajných závodů pro okruh svých známých a v poslední době jsem přemýšlel o tom, jak tyto akce oživit. Poprosil jsem přítele Googla o informace a znovu si něco o geocachingu přečetl. A ejhle – najednou mně to přišlo docela zajímavé. A plamínek se rozhořel.

Nejprve jsem se začal pídit po tom, jaké technické vybavení budu potřebovat. Upřímně řečeno, nebyl jsem v situaci, kdy bych si bez mrknutí oka dovolil koupit turistickou navigaci za cenu sedm tisíc a více. Hrozilo nebezpečí, že plamínek bude sfouknut průvanem globální krize ještě dříve, než bude mít možnost se naplno rozhořet.

Hoří, má panenko

Naštěstí existuje úsporné řešení, o kterém jsem se dozvěděl na českém webu www.poklady.com. Protože vlastním telefon Sony Ericsson P1i, který má bluetooth a podporuje Javu, dozvěděl jsem se, že stačí koupit si bluetooth GPS modul, což už by byla investice téměř řádově menší, a do telefonu si zdarma nainstalovat aplikaci HandyGeocaching. Na webových stránkách aplikace jsem zjistil, že její vývoj byl již zastaven a že je místo ní vhodné použít program Locify.

Nainstaloval jsem si tedy Locify a už jen čekal na vhodný okamžik, kdy si koupím GPS modul. V neděli 6. září 2009 po obědě jsem to již nevydržel. Manželka byla v práci, tak jsem vzal svoji sedmiletou dceru a vyrazil jsem do Datartu. A štěstí mi přálo. Zrovna měli jeden modul, který přímo na krabici uváděl podporu pro geocaching. Byl to Evolve goTraxx.

Světlé zítřky

Teď už zbývalo jen se vydat na náš první lov. Plamínek se rozhořel. A já a celá moje rodina jsme se stali kačery. Už nám není pomoci.

Profily