Veselé historky z lovu

Dnes nabídnu trochu odlehčenější téma. Občas se i na fóru geocaching.cz objeví vlákno soustřeďující v sobě tzv. „veselé historky z lovu“, nejnověji např. www.geocaching.cz/topic/29886-nejvtipnější-zážitky-při-odlovu-kešek-možno-i-trapasy/. Trochu to připomíná ony pověstné „veselé příhody z natáčení“, které se šarmem sobě vlastním zparodovali pánové Svěrák a Smoljak ve stejnojmenném mystifikačním pořadu tehdejší Československé televize.

Nevím jak vám, ale mně „veselé historky“ málokdy přijdou veselé. A to nejen z geocachingového odlovu, ale obecně. Problém těch historek je ten, že možná byly veselé v tu chvíli pro zúčastněné osoby, ale když se pak vyprávějí osobám nezúčastněným, dost často to končí rozpačitým „hmmm…“. Což neznamená, že zúčastněné osoby se nemohou znovu dobře bavit.

Opět to krásně zparodovali Svěrák se Smoljakem ve hře Posel světla:

A nyní něco pro zasmání. Veselé příhody se stávají také při výlovu rybníků. Jedna za všechny: V Tučapech zůstal při výlovu jeden pěkný kapr v bahně. Baštýř Adámek vzal podběrák a chtěl kapra nabrat. Bidlo podběráku však bylo krátké, a tak se baštýř Adámek musel za kaprem řádně naklonit. Než se nadál, ztratil rovnováhu a sletěl po hlavě do bahna. A tak se v bahně mrskali dva – kapr a baštýř Adámek. Všichni kolem se notně nasmáli. Nebo jiná příhoda: Mladý Podskalský byl na výlovu poprvé. Všelijak se mezi rybáři motal, až se zapletl do sítí. Namoutě, řekl baštýř Adámek, takový kus jsme v Tučapech ještě nechytili. Všichni kolem se notně nasmáli. Nebo jiná příhoda. Jednou jel baštýř Adámek s kamarády na pramici. Podívejte, řekl jim, jaká je tady na té straně hloubka. Všichni se k němu nahrnuli a loď se převrátila. Ze břehu je pozoroval tučapský mlynář Souček a smál se na celé kolo.

Zdroj: Cimrman / Smoljak / Svěrák — Posel světla

Ze stejného důvodu jsem se málokdy zasmál při pořadu Tak neváhej a toč! Většina zachycených situací totiž automaticky k podobnému zakončení spěla. Pobavily mě pouze situace, kdy pointa byla vzhledem k situaci nečekaná a originální, a těch bylo jako šafránu. Ale když se někdo na zábavě rychle točil kolem své osy a pak při pokusu o chůzi nekoordinovaně zahučel mezi židle, mi nijak zábavné nepřišlo, protože kvůli tomu se to přece dělalo.

Podobně na mě působí i „veselé historky z odlovu“. Většinou se totiž jedná o opakující se a předvídatelné situace. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

Společným jmenovatelem drtivé většiny veselých historek z odlovu je omyl či nedorozumění. Variant může být více.

1. Omyl navigační

Veselé příhody se stávají také při lovu keší. V Tučapech si baštýř Adámek špatně opsal souřadnice finálky a ty ho dovedly až ke trafostanici. Půl hodiny si lámal hlavu, jak se dostat dovnitř, až se mu to nakonec podařilo. Když tam pak sáhnul, usmažil ho elektrický proud. Ukázalo se, že keška je ukrytá o dvacet metrů vedle v dutém pařezu. Všichni kolem se notně nasmáli.

2. První omyl identifikační

Mladý Podskalský došel až na dohled ke keši. Bohužel poblíž se vyskytoval mudla. Mladý Podskalský se rozhodl počkat, až odejde. Po půlhodině čekání tam dotyčný stále byl. Nakonec se ukázalo, že se také jedná o kačera, který si zase o Podskalském myslel, že je to mudla, a taky čekal, až odejde. Oba se tomu notně nasmáli.

3. Druhý omyl identifikační

Baštýř Adámek uviděl v křoví v blízkosti keše podezřele se chovajícího člověka. Hned ho napadlo, že se jedná o kačera. Když šel kolem, spiklenecky na něj mrknul a zeptal se: „Tak co, našels?“ Člověk se na něj podíval vyděšeně a něco zablekotal. Ukázalo se, že se jedná o mudlu, který si do křoví odskočil ulevit. Baštýře Adámka si jeho kamarádi ještě dlouho dobírali.

4. Omyl indukční

Tučapský mlynář Souček již nějakou dobu pozoroval podezřelá individua, jak neustále cosi ukrývají za autobusovou zastávkou, kolem které jezdí autobus vždy v úterý a v červnu. Napadlo ho, že to jsou teroristi a že tam instalují bombu. Ohlásil to na policii. Za pár hodin tam přijelo komando, které pomocí speciálního robota na dálku podezřelou schránku odpálilo, aby zjistilo, že se jednalo o neškodnou keš. Všichni kolem se notně nasmáli.

5. Fatální omyl indukční

Když později tučapský mlynář Souček opět uviděl nějaké lidi, jak za autobusovou zastávkou cosi ukrývají, věděl už, že se jedná o kešku. Když odešli, chtěl se na ni podívat a schránku otevřel. Ukázalo se, že tentokrát se jednalo skutečně o teroristy a uvnitř byla bomba. Mlynář Souček byl všude kolem a všichni teroristé se notně nasmáli.

Další typ veselých historek pak může pramenit z nečekaného setkání.

6. Tête-à-tête

Mladý Podskalský si vyšel do lesa na kešky. Najednou to poblíž zachrastilo a z křoví vyjel rozzuřený opilý myslivec na bachyni kance divokého doprovázené malými selátky a vyrazili proti němu. Podskalský vzal nohy na ramena a zachránil se až tím, že vylezl na strom. Bohužel v jeho dutině měly hnízdo lesní včely, které daly Podskalskému co proto. Jeho kamarádi se při té vzpomínce pokaždé notně plácali do stehen.

Jak vidíte, stejně jako je omezen počet různých dramatických situací a všechny zápletky jsou jejich variacemi, něco podobného platí i pro „veselé historky z odlovu“. Anebo se vám stala historka, která je veselá, bezprostředně souvisí s odlovem keše a nepatří do žádné z výše uvedených skupin?

Profily