V televizi sleduji pouze dokumenty na ČT2

Taky jste si toho všimli, že pokud je nějaká anketa o tom, co lidi nejraději sledují v televizi, tak pokud rovnou neřeknou, že na televizi nekoukají, tak drtivá většina řekne, že sleduje pouze kvalitní dokumenty na ČT2? Oj, jaký jsme kulturní a vzdělaný národ. Pak se ale stačí podívat na koláče sledovanosti, které svého času tolik proslavil tehdejší železný ředitel TV Nova, a dozvíme se, že nejvíc lidí sleduje Ulici, Ordinaci v růžové zahradě, Doktory z Počátků a Televizní noviny na Nově (nikoliv na ČT), zatímco ten kvalitní dokument se ztratí v zaokrouhlovací chybě.

Geocaching má ovšem taky své „dokumenty na ČT2“. A o tom bude dnešní povídání.

Z nedávné doby:

Myšlenka udělat kešku jen kvůli tomu, aby tam prostě byla krabička za bod, je v zásadě špatná. Takových městských, kdy si kačeři vytvářejí kešky jenom proto, aby nějakou vlastnili, ale nemají žádný opodstatněný důvod ani vztah k místu, je všude spousta.

Zdroj: http://www.geocaching.cz/topic/30502-chko-brdy-exvú-brdy/?p=518655

 

Nebo tady:

V zásadě si myslím, že keška by měla mít vždy aspoň jednu ze tří těchto vlastností:

1) přivedení na zajímavé místo, získání zajímavých informací

2) zajímavé nebo obtížné zdolávání či luštění

3) zajímavé provedení schránky, vtipné umístění či maskování.

Prostě, pouhé získání bodu do statistiky se mi zdá jako důvod pro hledání kešky málo...

Zdroj: http://www.geocaching.cz/topic/30062-nevkusnánevhodná-umístění-keší/?p=514910

 

A spousta dalších. Diskuze tohoto typu se opakují neustále dokola. Je to obdoba ankety o sledování televize. A keš na pěkném místě s poučným listingem a „vychytanou“ schránkou je obdobou kvalitního dokumentu na ČT2. Pak se stačí podívat na „koláče návštěvnosti“ a zjistíte, že zatímco zmíněné keše navštíví i po letech existence třeba jenom několik desítek kačerů, takový powertrail na Počátku růžové ulice z obyčejných PET kešek má nálezů hnedle stovky i tisíce. Čím „pitomější“, obyčejnější a dostupnější keš, tím bezkonkurenčně nejvíc nálezů.

A navštěvují je i ti, kteří tak hlasitě kážou o tom, co všechno navíc by keš měla mít. Zdůvodňují to ovšem roztomile: Já na ten powertrail jít musím, rozumíš, prostě MUSÍM, protože si potřebuji udělat zásobu favoritních bodů, abych je pak mohl dávat těm keším, co si to zaslouží!!! Pokrytectví jako hrom.

Dalším příkladem pokrytectví je požadavek na formální a informační hodnotu listingu. To je pořád stěžování, že támhle nějaký owner udělal listing metodou Copy&Paste z Wikipedie, ani se neobtěžoval text upravit do odstavců. A pak se najde nějaký owner vtipálek, který do listingu zapracuje informaci důležitou pro odlov keše. A je vymalováno. Spousta kačerů má s odlovem problém, protože si tu informaci nepřečte. Protože listing ani nečte. Dokonce jsou tací, kteří to sice otevřeně přiznávají, což jim ale nebrání současně požadovat po ownerech onu zmiňovanou formální a informační hodnotu. A taky jim to nebrání hudrat na ownera v logu, jak je ta keš blbá, že měli problém s jejím odlovem.

Máme pro tyto případy takové hezké rčení: Káže vodu a pije víno. Já už několik let razím postoj, že geocaching je hra na hledání ukrytých krabiček podle zveřejněných souřadnic. Všechno ostatní je vedlejší produkt. Přece nepotřebuji geocaching, abych se dostal na pěkná místa, nepotřebuji geocaching, abych se dozvěděl zajímavé informace, nepotřebuji geocaching, abych se jen tak prošel. Pokud ano, pak je něco špatně se mnou. Možná by se tomu mohlo říkat závislost. A závislost není brána jako pozitivní vlastnost.

Nebuďme závislí, buďme svobodní. Dělejme jen to, co chceme, a to, co nechceme, nedělejme. Někdy to však nejde, ale aspoň se o to snažme. No v oddychové aktivitě ovšem není důvod, proč bychom tak činit nemohli.

A nakonec: Když už čučíš na Novu a čteš bulvár, tak se za to aspoň nestyď a nedělej se zbytečně lepším. Stejně se časem prozradíš.

Profily