PM za 600 Kč

Na konci ledna 2016 došlo v kačerské komunitě k nepříjemné události, která v okamžiku psaní těchto řádek ještě není nijak vysvětlena. Jeden z kačerů nabízel za určitých podmínek zařídit roční prémiové členství za cenu 600 Kč, což je cca o 200 Kč méně než oficiálními cestami. Několik zájemců již dříve tímto způsobem uspokojil, poslední avízované kolo však dopadlo neslavně. Ve čtvrtek 28. ledna napsal svoji poslední zprávu, že zítra odpoledne (po práci) bude zaplacená členství aktivovat. Poslední přihlášení na stránky geocaching.cz podle profilu proběhlo 29. ledna v 9.48 (na geocaching.com dokonce již 26. ledna), od té doby se odmlčel a členství zájemcům neprodloužil.

V tuto chvíli je to již 14 dnů. Celá situace vykazuje podezřelé znaky, které naznačují, že rozřešení, ať už bude jakékoliv, nebude příjemné. Že se stal velký průšvih, jen zatím ještě není jasné, jaký. Prakticky se nabízejí dvě krajní možnosti: daný kačer je podvodník, který vyinkasoval peníze a zmizel, nebo se danému kačerovi něco stalo (nejspíš něco závažnějšího než jen výpadek internetového připojení).

Ačkoliv první variantu nelze zcela vyloučit, je rozhodně více pravděpodobná varianta druhá. Proti první variantě hovoří především to, že daný kačer je zaregistrován od roku 2008, za tu odlovil skoro 1000 keší, sám je ownerem asi pěti, chodil na eventy, průběžně přispíval na fórum, na začátku roku se přihlásil za člena ČAGeo, a koneckonců v dřívějších kolech akce několika kačerům PM tímto způsobem zařídil. Samy tyto skutečnosti však ještě první variantu zcela nevyvracejí, protože člověk se může dostat velmi rychle do takové životní situace, kdy podlehne pokušení.

Já osobně se v tuto chvíli kloním spíše k variantě druhé, což také nevěstí nic pozitivního. Nedá se nevzpomenout na podobnou situaci se zmizením Osvejdy, která nakonec vyústila v tragické rozuzlení. Jen je zvláštní, že se za 14 dnů neozval nikdo, kdo by ho znal a věděl, co se s ním stalo.

Ať už to nakonec dopadne jakkoliv, to není to hlavní, o čem jsem chtěl psát. Já jsem se chtěl zaměřit právě na ten fakt, kolik kačerů si PM za 600 Kč objednalo. Zmizení zprostředkovatele jenom celou věc umocnilo a více zviditelnilo.

Já způsob, kterým daný kačer PM zajišťoval, neznám, ale pár lidí, včetně Honzy Hradníka z ČAGeo, se vyjádřilo, že oni ten princip znají a že jim nepřijde podvodný. Musím se přiznat, že už od okamžiku zveřejnění mi to vrtalo v hlavě a tuto zvědavost daný kačer ještě zvyšoval svými do určité míry tajemnými prohlášeními na fóru — vždy tak trochu nadhodil pojem „důvody, proč to celé dělám“, aby nakonec prohlásil něco ve smyslu „ale to je vlastně jedno“. Dokonce jsem zvažoval, že se ho na ten princip zeptám soukromou zprávou, to jsem ale nestihl, takže mohu pouze spekulovat, ovšem téměř vše, co jsem dokázal vymyslet, daný kačer v době, kdy ještě komunikoval, na fóru veřejně popřel (např. využívání kurzových rozdílů).

I když princip asi není podvodný, vykazuje několik podivných znaků, u kterých by se měla rozblikat varovná kontrolka:

  1. Peníze předem na účet. Tohle by ještě asi samo o sobě nemusel být problém. Chápu, že i on sám se potřeboval jistit. Minimálně oranžové světýlko by zde ale svítit mohlo.
  2. Kačer, kterému se bude PM zařizovat, nesmí být v okamžiku realizace PM. To už je podmínka podivnější než požadavek na poslání peněz předem. Jakoby odkazuje na akci s kódy, kterou pořádalo ČAGeo. Jenže ta byla určena pro kačery, kteří ještě nikdy nebyli PM, tedy nikoliv pro ty, kteří PM již dříve byli a teď nejsou, a taky to bylo, tuším, pouze na jeden měsíc. Ta podmínka je divná už tím, že není jasné, jestli si ji stanovil pouze daný kačer sám, nebo jestli v principu realizace hraje závažnější roli (ale to by asi byli schopni poznat ti, kdo ten princip znají). Ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, nemůžu stále přijít na rozumný důvod, který by vyžadoval pro realizaci PM být v danou chvíli BM.
  3. Nutnost předat danému kačerovi přihlašovací údaje ke svému účtu na geocaching.com. Toto je asi nejkontraverznější požadavek ze všech. Dotyčný sice bagatelizoval možnost zneužití, činil tak ovšem výroky typu „k čemu by mi to bylo“. To opravdu nevím. Ale stejně tak netuším, k čemu ty přihlašovací údaje potřeboval. PM se dá přece zaplatit i někomu cizímu bez nutnosti se přihlašovat k jeho účtu. V této souvislosti si připomínám slova dotyčného kačera, že vše je legální, což svým způsobem potvrdil i Honza Hradník. Legální to možná je, rozhodně je to však v rozporu s Terms of Use serveru geocaching.com, konkrétně s jejich článkem 2.D.viii, který vysloveně zakazuje vydávat se za někoho jiného. Proto by mě velmi zajímalo, k jakému konkrétnímu úkonu toto přihlášení potřebuje.

A tady už se začínám pomalu dostávat k tomu, co jsem od začátku chtěl říct. Nejdřív si ale ujasněme, co je na jednotlivých miskách vah: Na jedné máme oficiální cestu k zaplacení ročního členství za cca 800 Kč (lze platit přímo přes webové stránky pomocí standardních a zabezpečených platebních metod anebo využít služeb českých geocachingových e-shopů), na druhé máme neoficiální nabídku za 600 Kč od člověka, kterého nikdo nezná, který požaduje, aby si žadatel nechal vypršet dosavadní PM, aby mu zaplatil předem a aby mu navíc zaslal přihlašovací údaje ke svému účtu. Rozdíl v ceně mezi oficiální bezproblémovou a neoficiální cestou, vykazující několik rizikových faktorů, je 200 Kč. Nebudu to přepočítávat na obligátní piva, ale řeknu, že se jedná o dva obědy z denního menu v obyčejné, nikterak luxusní pražské restauraci.

A to je to, co mě na celé věci zaráží. Kolik lidí mělo problém zaplatit za roční členství 800 Kč pomocí standardních a prověřených metod přímo Groundspeaku, ale nemělo problém zaplatit 600 Kč naprosto cizímu člověku a ještě akceptovat jím stanovené rizikové podmínky. Kvůli úspoře dvou obědů za rok.

Tenhle fakt mě zaujal už v době, kdy dotyčný kačer normálně komunikoval a nic nenasvědčovalo tomu, že se celá akce změní v noční můru participujících. To, že se situace nakonec vyvinula tímto pro ně nepříjemným způsobem, je jenom ironií osudu. Nyní nemají ani 600 Kč, ani PM. Jediné, co jim nejspíš zůstalo, je jejich účet na geocaching.com. A je celkem jedno, jaký je skutečný důvod tohoto stavu.

Možná se vše vysvětlí a všichni budou nakonec spokojeni. I když nevím, jestli spokojeni bude to správné slovo. V každém případě situace nabízí jedno ponaučení: Nespoléhejte na pofidérní slevy a podivné postupy, když už chcete být PM, radši nakupujte pomocí oficiálních a prověřených kanálů. I kdyby vše dopadlo bez problémů, výsledná úspora, dle mého názoru, není taková, abyste kvůli tomu jakkoliv riskovali.

Profily