J.K.M.

Před tři čtvrtě rokem jsem se zde zamýšlel nad „kauzou“ kačera J.K.M., který nabízel prémiové členství za 600 Kč. Končil jsem větou: „Možná se vše vysvětlí a všichni budou nakonec spokojeni.“ Od té doby se stalo dost věcí a celá „kauza“ se stala značně nepřehlednou a hlavně prapodivnou. Pojďme se na ni podívat.

Zde je ve stručných bodech chronologie celého případu:

 1. Kačer J.K.M. na stránkách gc.cz inzeruje nabídku, že může čas od času zájemcům zajistit roční prémiové členství za 600 Kč. Princip této slevy nechce specifikovat, ale ujišťuje, že vše je legální. Pro zájemce stanovuje určité podmínky, přičemž jednou z nich je nutnost předat mu přihlašovací údaje k jejich geocachingovému účtu. V příspěvcích ve svém vlákně se několikrát dotýká „důvodů, které ho k této akci vedou“, ale nakonec vždy tajuplně prohlásí něco na způsob „ale ono je to vlastně jedno“ apod. Nikdo se tedy nic konkrétního nedozví.
 2. Zdá se, že zpočátku vše funguje dobře a bez problémů proběhne několik „kol“.
  Otázkou je, zda už to tenkrát bylo úplně bez problémů, protože později se objeví vyjádření některých účastníků, že to trochu „zadrhlo“, ale nakonec se vše dovedlo ke zdárnému konci, tak neměli důvod to nějak ventilovat.
 3. 14. ledna 2016 zakládá kačer Mira_B vlákno, ve kterém se doslova ptá: „Vsiml jsem si, ze tu kolega J.K.M. pomerne casto inzeruje nabidku prodeje rocniho Premium za 600,-. Mate s tim nekdo zkusenost, koupil jste nekdo? Cena je dost nizka a nerad bych poslal penize jen tak do vetru..“ Na to uživatel mirecek7 odpověděl: „nevim jaky zpusob je pouzit na tuto nizkou cenu, ale v prosinci jsem pozadal, zaplatil a pm mi byl bez problemu prodlouzen“.
 4. 15. ledna 2016 do tohoto vlákna přispívá sám J.K.M., který ujišťuje, že vše je legální, ale opět tajemně naznačuje, ale nic neprozradí.
  Vážení čtenáři, velmi dobře si zapamatujte tyto dva body, později pochopíte!
 5. 22. ledna 2016 organizuje J.K.M. další „kolo“ této akce, o kterém tvrdí, že bude neodvratně poslední. Po několika připomínkách zakládá další vlákno, kde 28. ledna 2016 v 20.22 informuje, že „zítra odpoledne po práci bude aktivovat“. To je poslední příspěvek J.K.M. na fóru geocaching.cz.
 6. 31. ledna 2016 se uživatel Susinamax ptá na fóru, kolik lidí čeká na slíbenou aktivaci účtu. Začínají se ozývat další a vypadá to, že slíbená aktivace nebyla nikomu provedena.
 7. 1. února 2016 v 8.52 uživatel Geronimo62.cz píše: „Já jsem objednávku předminulý týden zrušil, J.K.M. mi peníze okamžitě vrátil.“ Zatím se zdá, že došlo k nějakému technickému nedopatření, které se brzy vysvětlí.
 8. Čas ale plynul a nikdo stále nic nevěděl. Protože J.K.M. má ve svém podpisu informaci, že je členem ČAGeo, padl návrh na to zjistit informace tam. Hradnik na to reagoval 2. února v 20.09 zprávou: „… jedná se opravdu o soukromou aktivitu J.K.M. … Zajímali jsme se o princip … a podané vysvětlení se nám zdá dostatečně důvěryhodné … Doporučujeme vyčkat, J.K.M. se vám určitě ozve.“
 9. 4. února 2016 v 15.01 píše Lilac VIRGIN, že po novém roce se aktivace zasekly a J.K.M. obdobným způsobem nekomunikoval. Po týdnu se prý ozval a vysvětloval to úmrtím v rodině. Na základě těchto zkušeností Lilac VIRGIN prý objednávku zrušil a pořídil si PM standardním způsobem.
 10. 10. února 2016 v 18.06 píše kulhal: „Opakovaně jsem se pokoušel J.K.M. dovolat na číslo, které uvedl při registraci do ČAGeo, ale číslo není dostupné. Doufám, že se mu nic nestalo...“
 11. 10. února 2016 v 21.14 nabízí Susinamax, že napíše lidem, kteří podle logů s J.K.M. někdy lovili keše, a zkusí zjistit více.
 12. Zajímavým střípkem do mozaiky poslouží 11. února v 7.14 Blexa, který zveřejní část své komunikace s J.K.M. ohledně aktivace PM. J.K.M. mu napsal: „… mam jich omezeny pocet - aktualne 12, s tim ze cca 1*za 14 dnu muzu aktivovat 3 ks., tzn. (kdyz bude zajem, a pokazde stejny) nabidka tu bude jeste 4x a pak Ende“.
 13. 11. února 2016 v 23.23 zakládá B-LEV team nové vlákno nazvané „Hledáme informace o kačerovi J.K.M.“, ve kterém naznačí, že pokud se J.K.M. neozve (nebo někdo, kdo ho zná), začnou poškození následující týden podávat trestní oznámení. Sám mluví o škodě „značné“, která prý přesáhla 10.000 Kč.
 14. Protože se stále někteří diskutující pozastavovali nad tím, že J.K.M. je členem ČAGeo a že by se tedy mělo postupovat přes tuto organizaci, napsal Kolombo 12. února 2016 v 11.42 zajímavý příspěvek: „Jen bych upozornil, že členství v ČAGeo vzniká tak, že pošlete mailem vyplněnou přihlášku a pošlete na účet 120 Kč. Údaje na přihlášce nejde rozumně ověřit, pokud danou osobu neznáte, nevíte jestli napsal pravdu. Takže ANO, podal si přihlášku a poslal 120 Kč. A přidal si pár lidí z ČAGeo na FB. A pak si dal logo organizace, ve které byl jen řadovým členem, do podpisu. Naprostá většina ostatních členů to tak nemá.
 15. Objeví se informace od mirdaz a VlastikR59, že jim bylo dříve PM členství aktivováno. VlastikR59 však zároveň sdělí, že mezi zaplacením a skutečnou aktivací u něj došlo k asi třítýdennímu skluzu, který J.K.M. omlouval rodinnými důvody.
 16. 13. února 2016 v 12.48 pak přišla informace od uživatele tklimesova v tomto znění:
  Dobrý den všem, jsem manželkou Miroslava - J.K.M. 
  Ráda bych osvětlila situaci v kauze nedodaných PM. 
  V žádném případě se nejedná o podvod, manžel takto prodal několik desítek PM.
  Pravda je taková, že v současné době je váš dost, kdo máte zaplacené ale nedodané PM.
  Bohužel, situace je taková, že manžel je v kritickém stavu, hospitalizovaný v nemocnici. 
  Podrobnosti zde nechci rozepisovat. 
  Prosím všechny, kdo mají PM objednané o soukromou zprávu sem - na fórum - budu zde průběžně k zastižení.
  Děkuji
  Klimešová

  Po tomto příspěvku se situace uklidnila a nadešla vlna solidarity.
 17. Nicméně případ neskončil a 23. února 2016 v 14.12 se minaya ptá, zda se někomu paní Klimešová ozvala. Následně se ukazuje, že se prý ozvala poškozeným 15. února, ale od té doby nic. Kolo se opět roztáčí.
 18. 7. března 2016 v 18.55 se misa kulicka 2 opět začíná pídit po reakci paní Klimešové. Od uživatelů Tuuurek a Dauthi se dozvídá, že poslední reakce byla 24. února 2016 a od té doby nic. Všimněte si zajímavé časové souslednosti mezi dotazem minaya (23. února) a poslední reakce pí. Klimešové (24. února).
 19. 18. března 2016 v 20.01 se opět ozývá uživatel tklimesova s touto zprávou:
  Vážení,
  Předem se omlouvám za neaktivitu zde na fóru.
  Upřímně řečeno (ačkoliv vás chápu, jede vám o vaše peníze), mám teď úplně jiné starosti než aktivitu na zdejším fóru a odpovídání na dotazy. 
  Oznamuji vám, že "kačer J.K.M.", můj manžel, je po smrti a prosím vás o pochopení že zde teď nějakou dobu nebudu aktivní a také že peníze nebudu vracet hned. 
  Jisté je ale to, že nikdo o své peníze nepřijdete - všichni budete odškoněni, vaše peníze vám vrátím.
  Současně bych tímto chtěla požádat administrátora tohoto fóra o smazání tohoto tématu - účel toto "vlákno" splnilo, informace jste našli.. a další veřejné probírání situace, s poukazem na nastalou situaci, je zbytečný "hon na čarodějnice".
  Chci vše a se všemi DOTČENÝMI řešit SOUKROMĚ - prosím ozvěte se mi každý zde do zpráv s uvedením Vašeho čísla účtu. Budu komunikovat výhradně soukromou zprávou.
  Děkuji všem za pochopení
  Tereza Klimešová

  A opět došlo k uklidnění situace.
 20. Příběh ovšem opět nekončí a peněz se dotyční stále nedočkali. Kauza se znovu otevírá 20. srpna 2016 v 11.09, kdy Daku zakládá vlákno s názvem „PM od J.K.M. něco nového?“. Vypadá to však, že o informaci o smrti J.K.M. neví, takže se zatím ještě nic neděje, jen se objeví pár informací o tom, že peníze prý měly odejít cca 18. srpna 2016, ale že se tak nestalo. Z toho vyplývá, že komunikace s paní Klimešovou měla do té doby nějakým způsobem probíhat.
 21. Naplno se to opět rozjelo začátkem října 2016. Nejprve se 3. října 2016 v 19.14 B-LEV team ptá, jestli někdo vůbec dostal peníze zpět. Ukazuje se, že nejspíš nikdo a že paní Klimešová nijak nereaguje.
 22. Začínají se však objevovat zajímavé souvislosti. 11. října 2016 v 12.54 dr.vota informuje, že J.K.M. dříve vystupoval pod nickem Mira_B.
 23. Kontrolou přes profily J.K.M. a Mira_B se ukazuje, že je to pravda a že došlo k  několika podivným změnám nicků a převodům keší. Od marrama se dozvídáme, že Mira_B si na gc.com založil profil 21.1.2008, následně ho 25.12.2013 přejmenoval na Egyptian_Mau a pak 30.12.2013 na J.K.M. Zároveň byl 25.12.2013 založen nový účet Mira_B, který pak byl 25.4.2016 (tedy již poté, co měl být J.K.M. po smrti!) přejmenován  na Pista_Lakatos.
 24. Zároveň dr.vota zveřejnil informaci, že členský příspěvek ČAGeo byl za J.K.M. zaplacen 3.12.2015 z účtu „Martina Georgievová“. Soukromě jsem se dozvěděl, že v přihlášce do ČAGea uvedl adresu na obecní úřad a kontakt na člověka, který tam v té době už půl roku nepracoval. Zdroj této informace ale nechci prozrazovat.
 25. Vraťte se, prosím, nahoru k bodům 3 a 4 tohoto seznamu. Zjistíte zajímavou skutečnost, která nikomu nedošla, ani mně ne, až teď při sepisování tohoto seznamu: J.K.M. nabízel členství a Mira_B se ptal, jestli s ním má někdo zkušenost, že by nerad naletěl, na což reagoval J.K.M. vysvětlením pravidel a ujištěním, že nejde o podvod. Přitom se později ukázalo, že J.K.M. a Mira_B jsou jedna a táž osoba!!!
 26. Kulhal 13. října 2016 v 7.57 oficiálně zveřejňuje postup, jakým měl J.K.M. docílit slibované slevy na PM. „Vysvětlil mi, že jeho mobilní operátor nabízí za protelefonované peníze kredity na nákup na Google Play a právě tam on kupuje to PM prostřednictvím oficiální aplikace na Android telefonu.“ Od svého zdroje jsem se dozvěděl také, proč musel mít přístupové údaje ke konkrétnímu účtu: „Podle J.K.M. šlo o to, že jako ajťák, zřejmě admin, dostával od nějakého providera nějaké bonusy na další nákupy při nákupu služeb. A tyhle bonusy mohl utrácet pouze online. Nakupoval tedy členství skrze oficiální aplikaci GS přihlášený pokaždé k jinému účtu - proto potřeboval přístup k účtům těch ostatních, ale platil ze svého účtu.“
 27. 17. října 2016 v 20.03 informuje Susinamax, že od své únorové návštěvy v Benešově (odkud má J.K.M. pocházet) má telefonní číslo na známého jejich rodiny a že se pokusí zjistit nějaké další informace.
 28.  24. října 2016 v 19.47 informuje Susinamax, že ho přes SMS kontaktoval známý J.K.M. a přislíbil součinnost. 26. října 2016 v 20.33 pak Susinamax přidává mail, který mu tento člověk poslal: „… Neznám sice detaily této záležitosti, ncméně ohledně pí. Klimešové samožřejmě mám. Mohu Vás ujistit, že důvod její nekomunikace je diametrálně odlišný od toho, jak to na první pohled možná vypadá.., nicméně toto bych nerad řešil takto, mailem. …“
 29. 30. října 2016 v 20.03 se pak prostřednictvím Susinamaxe dozvídáme toto:
  Zdravím Vás,
  Jsem zpět doma, tak reaguji na nastalou situaci.
  Nechtěl sjem to řešit takto, po zprávách nebo telefonu (proto jsem navrhoval schůzku) ... pí. Klimešová již bohužel není mezi námi.
  Chápu-li to správně, jste zástupce všech poškozených, ano?
  Je-li to možné, dejte, prosím, dohromady seznam všech, se kterými je potřeba se vyrovnat.
  Částku a číslo/a účtu/ů mi, prosím, zašlete (i s případným kontaktem na onoho člověka) e-mailem.
  Okamžitě, jak toto obdržím, provedu úhradu/y, tak, ať toto můžeme uzavřít.
  Děkuji za spolupráci
  Dvořák
 30. V té rodině muselo dojít k nějaké apokalypse. Na začátku roku J.K.M. vysvětluje svoji nečinnost úmrtím v rodině (viz bod 9), v únoru se od manželky dozvídáme, že J.K.M. je v kritickém stavu v nemocnici (viz bod 16), následně pak v březnu, že zemřel (viz bod 19). A nakonec v říjnu od jakéhosi Dvořáka, že je po smrti i manželka J.K.M.
 31. I když to samozřejmě nemusí být žádná stopa, všimněte si, jak svůj příspěvek podepsala paní Klimešová v bodě 9 a jak pan Dvořák v bodě 29. V obou případech pouze příjmením. V bodě 16 je sice podpis „Tereza Klimešová“, ale i tak jsou tam podobné rysy — např. poděkování ve všech třech případech nekončí žádným interpunkčním znaménkem (ani čárkou, ani tečkou) a na následujícím řádku je podpis. Já třeba píšu za toto poděkování čárku a podepisuji se většinou celým jménem nebo aspoň iniciálou. Podobně lze vysledovat podobnost i na začátku dopisu — po oslovení následuje čárka a na dalším řádku je vždy velké písmeno (srovnej body 16 a 29). Nechci se dopouštět spekulací, ale každý člověk má při psaní svoje stereotypy. Jaká je pravděpodobnost, že se sejdou tři lidé, kteří mají stejné stereotypy?
 32. Asi 30. října 2016 napsal mirek454 bez dalších podrobností, že viděl o víkendu v obchodním centru J.K.M. i jeho manželku živou. Příspěvek pak sám smazal, protože prý „dostal mail a už o J.K.M. nechce slyšet“. Opět bez dalších podrobností. Např. od koho ten mail dostal a co (zhruba) se v něm psalo.
 33. Zatím poslední informaci přidal plavcik 3. listopadu 2016 v 13.16: „Tak mi to nedalo, jen tak cvičně jsem zavolal na soud v Benešově, že mi to řeknou po telefonu. Řekli a co myslíte? Žádné dědické řízení ani Miroslava Klimeše, ani Terezy Klimešové, neprobíhá…“ Že by to bylo tak jednoduché? To fakt až nyní napadlo někoho zvednout sluchátko a zavolat si na soud?

V souvislosti s celým případem mě napadá pár otázek:

 1. Odkud se vzala informace, že J.K.M. bydlí v Benešově?
 2. Proč se za sebou J.K.M. alias Egyptian_Mau alias Mira_B (a možná i alias Pista_Lakatos) snažil evidentně zametat stopy?
 3. Proč se přihlašoval za člena ČAGeo a pak tuto informaci okatým způsobem zobrazoval ve svém podpisu?
 4. Proč pro kontaktní údaje pro ČAGeo použil nepravdivé údaje a proč roční příspěvek odešel z účtu nějaké paní?
 5. Proč pod identitou Mira_B založil vlákno, kde se ptá na zkušenosti s J.K.M., aby nenaletěl, a pak si sám pod identitou J.K.M. odpovídá a „rozptyluje obavy“?
 6. Jakou roli hraje mirek454 a je jeho sdělení o tom, že viděl J.K.M. a jeho manželku živé, pravdivé?

Ačkoliv stále nelze vyloučit, že se věci staly tak, jak nám bylo nejprve J.K.M., později jeho údajnou manželkou a následně jakýmsi panem Dvořákem sděleno, pod dojmem předchozích bodů si stále intenzivněji myslím, že nás někdo silně tahá za nos.

Profily