Finálky, ownerská harakiri a jiná zvířena. Díl druhý: Servery s finálkami

V prvním díle jsme se na problém podívali ze strany podvodníků, nefér hráčů, kteří svým chováním kazí hru (nikoliv však z jejich pohledu!). Nyní se zaměříme na druhý vrchol trojúhelníku — samotný server s finálkami.

Finálky

Jak již jsem psal, zastánci podobných nečestných způsobů, jak přijít k finálovým souřadnicím se snaží obhajovat a maskovat svoji činnost různými pseudoargumenty. Tak se můžeme i na hlavní straně webu s finálkami (pro moralisty: nevidím žádný problém v uvádění odkazu na předmětný web; tím, že o něm nebudeme mluvit nebo na něj nebudeme odkazovat, existovat nepřestane) dočíst tyto vskutku zajímavé formulace:

Tento web je určený jako výměnná služba pro lidi, kteří si chtějí ověřit řešení vyluštěných mysterek a keší.

Zdroj: web finálky

Bim ho! Takže vlastně bohulibá služba kačerům - ověřovátko! Co na tom, že většina zde uvedených keší má v listingu vlastní způsob ověřování souřadnic, notoricky známé a léty prověřené Evince, Geocheck a jiné. Snad jedině kdyby se v seznamu vyskytovaly pouze keše, které žádný způsob ověření souřadnic neobsahují, pak by se dalo o tomto motivu začít uvažovat. Ale takhle?

Nene, tohle je moc průhledné a tomu nemůžou věřit ani provozovatelé. Takže si „nalijeme čistého vína, přátelé“:

Bohužel existuje řada moralistů, kteří sice potajmu finálky "nakupují", ale veřejně podobné weby pranýřují.

Zdroj: web finálky

„Ještě nám v tom víně něco plave, že jo, předsedo?“ Nějak jsem nikde na webu nenašel kolonku „Kontakt“, „O nás“ nebo podobnou, která je běžnou součástí normálních webů. Takže sice hrdě hlásají, jak nejsou pokrytečtí, ale svoji identitu si nechají pro jistotu pro sebe. A nejen, že skrývají svoji skutečnou identitu, oni skrývají i svoji identitu virtuální, protože jsou si dobře vědomi, jaké následky by to mělo pro jejich další fungování v geocachingové komunitě.

To všechno ukazuje na skutečnost, že provozovatelé webu vědí, že činí něco, co je chucpe. Něco, k čemu se bojí přihlásit, za čím si bojí stát. Sice spoléhají na jistou anonymity internetu, ale zároveň vědí, že tato anonymita není absolutní a některé věci utajit přes veškerou snahu nelze. Možná právě proto je na hlavní stránce i otevřená výhrůžka:

Až nás jednou tento web přestane bavit nebo budeme muset svoji činnost z jakýchkoliv důvodů ukončit, zveřejníme na těchto stránkách odkrytý seznam všech finálek pro všechny.

Zdroj: web finálky

Jedná se o klasický zastrašovací manévr, který spoléhá na to, že owneři se budou natolik bát úplného zveřejnění finálních souřadnic svých keší z databáze finálek, že to radši nechají být a přestanou v tom šťourat.

Zároveň to však celé ukazuje, že před námi nestojí žádní nazdárkové, žádní uhrovití teenageři, kteří se cvičí v PHP, jak se někdo možná domnívá. Když se podíváte na design stránek, zjistíte, že má sice jednoduchou, ale zato přehlednou a srozumitelnou strukturu, neobsahuje žádné rušivé animované elementy a taktéž stylistická a pravopisná úroveň je vysoká (našel jsem jenom pár chybějících čárek v souvětích, a to ještě na místech, kde to tak nebije do očí). Tohle vytvářel někdo starší, zkušenější.

Pojďme si s provozovateli webu zahrát jejich hru. Podívejme se na něj, jako kdyby to byl normální e-shop. První strana prakticky obsahuje obchodní podmínky, tedy specifikaci, co zaplatíme a co za to dostaneme.

Co zaplatíme

Tady je to celkem jasné a jednoznačné:

Vložíte nějakou vámi vyřešenou kešku pomocí odkazu Nahraj novou finálku.

Zdroj: web finálky

Neboli klasický výměnný obchod. Ty nám jednu vyřešenou kešku (není zřejmé, jestli to musí být nějaká nová, která v systému ještě není, anebo jestli to může být libovolná; formulace to neřeší a vypadá to, že to může být i taková, co už v systému je) a my tobě – – – Co vlastně? Co získáme za svoji „platbu“?

Co získáme

Problém začíná už u druhého bodu postupu:

Pokud ji administrátoři schválí, přijde vám mailem jeden nebo dva kódy.

Zdroj: web finálky

Pokud ji administrátoři schválí... Hezká formulace. Takže můžu zadat souřadnice, ale administrátoři je mohou neschválit. Dobře, tohle by se ještě v rámci e-shopu dalo brát jako ověření, jestli peníze, kterými jsme zaplatili, nejsou falešné, tj. jestli jsme nevložili nějaké fake souřadnice.

Chybí ovšem nějaká přesnější specifikace, podle jakých pravidel budou administrátoři schvalovat či zamítat. Takže proces schvalování bude záviset výhradně na osobním rozhodnutí administrátora. A když se rozhodne neschválit, máme smůlu. A to i v případě, že souřadnice budou skutečné a pravdivé.

Dále pak následuje hezký seznam pravidel užívání webu:

· nezodpovídáme za obsah, zde zveřejněné údaje jsou vkládány třetí stranou - Vámi

· údaje o keších se mohou časem měnit (např. autor keš přesune) - nedůvěřujte slepě zobrazeným údajům

· vyhrazujeme si právo kdykoliv cokoliv z webu odstranit

· zobrazení výsledku keše je nevymahatelné

Zdroj: web finálky

Toto sdělení je jasně čitelné: Když už vám za vaše nahrané souřadnice vůbec něco pošleme (= administrátor je schválil), pak vůbec neručíme za to, že vám to k něčemu bude. Za souřadnice neručíme (co tedy ten administrátor schvaluje, to by mě zajímalo), koneckonců je mohl owner klidně změnit (a to zase mají pravdu). Navíc si vyhrazujeme právo z webu kdykoliv cokoliv odstranit, takže „zboží“, které jste si chtěli koupit a které jste již „zaplatili“, nakonec vůbec nemusí být k dispozici. A všechno to podtrhne skutečnost, že „zobrazení výsledku keše je nevymahatelné“. Takže nakonec vám nemusíme ukázat vůbec nic, bez jakéhokoliv zdůvodnění a vy jenom utřete nos.

A abychom vás ještě trochu postrašili, tak:

· uživatelé, kteří se pokusí narušit provoz tohoto webu či opakovaně vkládat falešné souřadnice budou zablokováni
· veškerá práce s tímto webem je ukládána včetně vaší IP adresy

Zdroj: web finálky

První bod (který je mimochodem jedním z mála, kde chybí čárka v souvětí) jasně ukazuje, že ačkoliv my se dopouštíme prasáren, něco podobného sami u nás trpět nebudeme. Druhý pak zvedá varovný prst: Nemyslete si, my o vás víme všechno! Možná, že se toho někdo zalekne.

A na konec pro jistotu ještě:

· neneseme žádnou zodpovědnost za využití zobrazených dat, využíváte je na vlastní zodpovědnost

Zdroj: web finálky

To znamená, že pokud se vám naše služby nebudou líbit, tak si můžete tak akorát trhnout nohou. Jedny souřadnice jsme už od vás získali, tak co.

Takže si to shrneme

Web finálky nese všechny atributy neseriózního e-shopu. Nevíte, kdo je na druhé straně, s kým máte tu čest, komu posíláte svoje „peníze“ (= souřadnice). Web definuje jenom vaše povinnosti — musíte vložit pravdivé souřadnice skutečné keše, nesmíte vkládat falešné souřadnice, nesmíte porušovat pravidla webu, zatímco práva nemáte žádná — web jenom vyjmenovává, proč nakonec nemusíte dostat vůbec nic, anebo že to, co dostanete, vám k ničemu nebude. A že za to nenesou odpovědnost.

Já nevím, jak vy, čtenáři, ale já bych na takovém e-shopu nenakupoval. Samozřejmě, že to musí z větší části fungovat a většina zájemců alespoň ze začátku požadované souřadnice získá, protože i takovýhle web musí dbát o svoji „dobrou pověst“, ačkoliv tato dvě slova musím dát do obrovských uvozovek, protože tento web si buduje stejnou „dobrou pověst“, jako měla proslulá Jedová chýše u pražské galérky (slušný člověk by tam ani nos nestrčil). Nicméně to, že vám nenabízí žádné záruky, byť minimální, nemůžou považovat za seriózní ani jeho vlastníci.

Co tedy web finálky ve skutečnosti je

To by mě taky zajímalo. Opravdu se jedná pouze o avizovanou nezištnou, i když pochybnou výpomoc mezi kačery? Ano, mohlo by být. Na druhou stranu mě ale zaujala myšlenka jednoho kačera v diskuzi. Jediný, kdo má opravdu garantován přístup ke všem finálkám v databázi serveru, je jeho vlastník. A všichni ti, kdo mu souřadnice posílají, mu akorát databázi pěkně rozšiřují, a to bez toho, aby oni sami měli cokoliv garantováno. A až bude databáze pěkně plná, co s ní asi tak udělá? Nebo server provozuje nějaký zhrzený kačer, aby se pomstil či nastavil ostatním zrcadlo?

Těžko říct, všechno je možné. Ovšem hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. Anebo taky kde není poptávka, tam není nabídka. Pokud bude stále dostatečný počet kačerů ochotných získat souřadnice finálek podvodným způsobem, budou takovéto weby existovat.

Profily