Bohatý Žebrák

Na serveru www.geocaching.cz se 11. října 2011 objevilo oznámení Alke04 o završení série žebráckých pověstí publikováním bonusové keše. Reakce ostatních na tuto informaci byly veskrze pozitivní, tak jsem neodolal a na listingy se podíval. Zaujaly mě již svým zpracováním a rozhodl jsem se, že bychom se mohli na tuto sérii vypravit. Víkend 15.-16. října se zdál být pro tento záměr ideální a tak jsem v neděli s dcerou vyrazil směr Žebrák.

Příjezd

Přípravy nebyly až tak potřeba. Jenom jsem si přečetl listingy (jak se později ukázalo, ne úplně pečlivě) a vyluštil mystery část. Tím jsem získal první polovinu indicií do finálního vzorečku. Pak už jenom dobře se obléknout a za chvíli jsme si to svištěli po plzeňské dálnici.

Přivítání nebylo úplně nejlepší. Plánoval jsem si, že zaparkuji na náměstí a po keších budeme víceméně chodit pěšky. Jenže centrum bylo uzavřeno a tím prakticky i průjezd městem z jednoho konce na druhý. Musím se přiznat, že jsem nějak nepobral uvažování místní radnice, proč průjezd centrem dopravní obsluze umožní, ale ostatní by si měli objíždět po dálnici? Nebo kudy?

Začínáme

Když jsem zjistil, jaká je situace, projel jsem „otevřený“ úsek města ke keši GC2HQWT ZEBRACKE POVESTI 4: O Loskovsku, kterou jsme tak začali naše dnešní žebrácké působení. Dobrý rozjezd na začátek. Už podle listingu a hintu jsem tušil, co a kde hledat. Takže ruka šátralka brzy držela logbook a mohli jsme se zapsat.

Pak jsme se přesunuli pár set metrů dál na GC2WXMD ZEBRACKE POVESTI 7: O kaplicce sv. Blazeje. Ani zde jsme se dlouho nezdrželi. I když má keš hezké provedení, přesto je to už dnes svým způsobem klasika, se kterou jsme se již párkrát v různých podobách setkali.

Poblíž svítila na mapě GC2YBR5 ZEBRACKE POVESTI 6: O slepem mladenci, takže jsme se k ní vydali pěšky. Musím se přiznat, že prakticky stejné uložení jsme už před více jak rokem odlovili (u jaké keše nebudu prozrazovat), takže nám byl úkryt jasný už z dálky. Ano, je to velmi vtipný úkryt, tenkrát nám dal docela zabrat. Dnes už jsme věděli, jakých detailů si všímat a ty naši domněnku potvrdily.

Zatím je to dobrý

Třetinu z keší série jsme měli za sebou bez větší námahy. Stále jsme však byli téměř na začátku, takže na fanfáry bylo ještě času dost. Auto jsme zaparkovali před Jednotou a vydali se na další keše. Nejblíž byla GC2PVYB ZEBRACKE POVESTI 5: O hastrmanovi. Ano, trošku jsem čekal, co nás asi čeká, ale skutečnost mě i tak překvapila. Moc pěkná realizace. Keš jsem si vyfotil, škoda, že tady nemůžu připojit fotografie, přece jen nechci kazit překvapení.

Od hastrmana jsme se trošku prošli k GC33T9V ZEBRACKE POVESTI 9: O zeleznici v Zebraku. A tady jsme poprvé chvilku tápali. Nepamatuji se, že bych tento typ úkrytu někdy viděl. Je pravda, že příslušný objekt mi byl podezřelý již z dálky. Jenže pak jsme narazili na cedulku s dodatečným hintem, který nás dokonale zmátl. Nevím, jestli jsme si s ownerem správně porozuměli, ale rozhodně jsme tam strávili spoustu času vymýšlením, jak se do keše dostat. Nakonec jsem se rozhodl udělat to, co mě napadlo už dávno. Dcera mě sice neustále zdůrazňovala, že porušuji hint, ale já jsem na ni už nedbal. Dobrá volba. Ukázalo se, že logbook je přesně tam, kde jsem ho očekával. Opravdu moc fikaná schovávačka, dávám palec nahoru.

Cestu od žebrácké „železnice“ nám křížila GC2JFE6 PPKV - kaplicka u Zebráku, která sice nepatří do série, ale říkal jsem si, proč ji neodlovit. Rozhodně nelituji. Kaplička je taková normální, ale umístění keše je opět vtipné a parádní. A tentokrát od jiných ownerů! Holt v Žebráku se urodilo.

Almužna

Protože již bylo dávno poledne, začaly se ozývat také naše žaludky. Neboť nikoliv krásnými zážitky, ale jídlem živ je člověk. Vydali jsme se tedy na náměstí. Zde jsme nemohli nechat bez povšimnutí keš GC2CHCT KOSTEL SV.VAVRINCE v Zebraku. Pak už jsme rychle zamířili na druhou stranu do restaurace, kde jsme se dobře a levně najedli.

Když jsme se opět ocitli před kostelem, měli jsme v plánu ještě jednu akci. Před kostelem je totiž možné splnit jednu z výzev, a to konkrétně Zebrak v Zebraku. Zadání je nechat se vyfotit v žebrací póze. Navzájem jsme se s dcerou vyfotili a měli splněno. Byla to naše teprve druhá splněná výzva, ale proč ji ignorovat, když už tu je?

Cesta pokračuje

Na jídlo bychom si asi nevyžebrali, tak nezbylo nic jiného, než se zase vypravit na sérii žebráckých pověstí. Ta nám šla doposud lépe. Auto jsme nechali zaparkované, kde bylo, a vyrazili pěšky. Ono by nám stejně moc platné nebylo.

Další v řadě byla GC2GQY2 ZEBRACKE POVESTI 2: O nazvu Zebraka. Chvilku jsme se nechali zmást vyšlapanými chodníčky a snažili se prodírat šípkovými keři, ale pak jsme našli ideální a bezproblémovou cestičku. Keš nás opět nezklamala, má pěkné provedení.

Pak už se nedalo moc spekulovat, další na řadě byla GC2FFAG ZEBRACKE POVESTI 1: Turkova rokle. Moc se mi do kopce nechtělo, ale byla by to určitě škoda. Vydali jsme se tedy jakýmisi lesními cestičkami a pomalu se přibližovali k místu uložení. Chvilku lesem, chvilku loukou, chvilku zase lesem a na konec polní cestou dorazili jsme ke keši, která má velmi roztomilého hlídače. Z místa uložení je krásný výhled na oba místní hrady — Točník i Žebrák. Nedalo se odolat a musle jsem si je vyfotit, i když fotoaparát v telefonu není z nejkvalitnějších.

Cíl je na dohled

Od vyhlídky na hrady jsme sestoupali lesem opět do civilizace. Čas jsme měli dobrý a před námi už byly jenom dvě keše série a bonusovka. Ty dvě keše byly na jinou světovou stranu, takže naše procházka byla trošku delší. Ale to nevadilo, protože počasí bylo opravdu krásně podzimní.

Po nějaké době jsme dorazili k GC2GQTV ZEBRACKE POVESTI 3: Bozi muka, kde jsme měli možnost se pozdravit se zvířátkem, které je symbolem českého geocachingu. Nijak nám nebránilo v zalogování, takže jsme se bez zbytečného zdržování mohli vypravit na poslední kousek před bonusovkou.

Před tím jsme však ještě navštívili po cestě GC2V2AC PPKV - krizek, za kterym zapada Slunce. Ačkoliv od jiných ownerů, přesto opět perfektní zpracování. V Žebráku je keše radost pohledat.

Od křížku jsme se po silnici vydali k asi půl kilometru vzdálené poslední keši GC2YP23 ZEBRACKE POVESTI 8: O zazracne studance. A tady nás čekal první problém naší výpravy. Chvilku jsem koukal, jak se dostat ke krabičce, a když jsem na to přišel, tak jsem myslel, že mě klepne. Rychle jsem se podíval do listingu. No ano, owner se o tom zmiňuje. A to jsem si myslel, jak jsem si listingy přečetl! Tohle mi ovšem uniklo.

No co se dá dělat? Šlapali jsme po silnici zase zpátky k Žebráku. V Jednotě jsme koupili potřebnou proprietu a tentokrát už v autě jsme se vrátili na místo činu. Získání keše už pak bylo dílem okamžiku a tím jsme zkompletovali sadu indicií. Zbývala už jen bonusovka.

Velké finále

Její souřadnice jsem spočítal v klidu v autě. Pak jsem se podíval do mapy a naplánoval nejlepší trasu k přiblížení. Nato jsme auto opět opustili a vydali se do kopce za naší vytouženou odměnou — GC34294 ZEBRACKE POVESTI BONUS: O pokladu.

Její nalezení nebylo vůbec těžké. Ovšem to, co jsme spatřili, nám vyrazilo dech. Celou cestu jsme čekali něco úžasného, ale skutečnost nás naprosto ohromila. Takováhle keš a tady? Velice odvážné od ownera, ale naprosto perfektní pro nálezce. Protože jsme celý den poctivě sbírali indicie, nebyl problém se k pokladu dostat.

Pro bonusovku nemám slov. Tedy mám. Dokázal bych ji tady popsat bez problémů. Ale když my nesmíme ani naznačovat. Na jednu stranu je to škoda, protože člověk má tendenci se z toho zážitku vypovídat či vypsat, ale na druhou stranu musíme být solidární s ownerem. A taky s ostatními lovci, protože překvapení je na tom celém to nejlepší. Kdo jste tam už byl, víte, o čem mluvím, kdo jste tam ještě nebyl, neváhejte, vyražte do Žebráku a nechte se překvapit. A vězte, že příjemně.

Zhodnocení 

Consummatum est. Dokonáno jest. Ráno jsme vyráželi s otazníky v očích a s velkým očekáváním. Teď stojíme na konci našeho celodenního snažení, otazníky zmizely a očekávání byla naplněna měrou vrchovatou. Je čas na trochu toho hodnocení. Sice opět narážím na omezení, která mi nedovolují vyjádřit se konkrétněji, ale nějak si s tím poradím.

Každá keš celé série má nápad, profesionální provedení a čisté umístění. Je pravda, že téměř s každým typem jsme se už na našich cestách za geocachingem v té či oné podobě setkali, ale to vůbec nic nemění na tom, že se jedná o nadprůměrné keše, které vás potěší a pobaví. Rozhodně nelitujeme našeho rozhodnutí strávit zde celý den. Byl to výjimečný zážitek, který byl korunován jedním z nejúžasnějších pokladů, na který jsme doposud narazili. Owner alke04 si s celou sérií dal spoustu práce a stála ho evidentně nemálo peněz. Přeju jemu a hlavně nám všem, aby v současné podobě zůstala co nejdéle, aby se z ní mohli těšit další a další hledači.

Perfektní dojem z dnešního výletu podpořily i místní keše jiných ownerů, které nezřídka byly na stejné úrovni jako série žebráckých pověstí. Je vidět, že minimálně co se geocachingu týká, je Žebrák boháčem. Takže můžu trochu litovat jenom toho, že jsme se z časových důvodů už nestihli podívat zblízka na oba hrady. Ale není všem dnům konec, určitě se do Žebráku ještě někdy vrátíme, přece jenom tu zůstalo ještě pár keší, obzvlášť noční letterbox je lákavý.

Odjezd

A pak už jsme opět seděli v autě a s Žebrákem za zády jsme uháněli zpět k domovu. Ale my se neloučíme!

Profily