ITZ #01 - Cesko-Slovensko hledá Jamese Bonda [ARCHIVED]

Místo

Start
Czech Republic
50° 7' 40.692" N, 14° 30' 20.268" E
Cache
Cache ID: 
GC2GPGC
Typ: 
Wherigo
Velikost: 
Small
Obtížnost: 
5.0
Terén: 
2.0
Údaje
Publikováno: 
09.11.2010

FTF: 
10.11.2010
Jura30, Petrs.net

STF: 
10.11.2010
hradnik, BarbieTeam, tytyty & familly

TTF: 
13.11.2010
tucnak, turbotucnak
Počet nálezů: 
Nalezeno
Počet DNF: 
Nenalezeno

Tajné závody

Neznám samozřejmě kompletní historii tajných závodů. Faktem je, že v roce 1976 natočil režisér Charles Bail film The Gumball Rally, který byl do češtiny přeložen jako Tajný závod. Pojednává o šíleném závodě napříč Spojenými státy americkými, za plného provozu a s ignorováním veškerých dopravních předpisů.

V 80. letech minulého století pak tajné závody pořádali i legendární Jiří Labus s Oldřichem Kaiserem. Tady se však především jednalo o recesistické akce, ve kterých nešlo o rychlost, ale o plnění různých netradičních úkolů. Slovo „tajný“ zde znamenalo hlavně fakt, že účastníci neznali cíl cesty, který jim byl utajen.

Já a tajné závody

S fenoménem tajného závodu jsem se já osobně setkal poprvé v roce 1997, kdy mě oslovil můj kamarád. Rok předtím se jednoho závodu účastnil a podařilo se mu ho vyhrát. V té skupině byl takový zvyk, že vítěz jednoho ročníku organizoval ročník následující. Kamarád mě tedy poprosil, jestli bych mu s tím nepomohl. Pomohl jsem a rád. Byla to zajímavá zkušenost.

O pár let později jsem přišel do firmy, kde se podobné závody každoročně pořádaly jako firemní akce. Neváhal jsem a vnutil jsem se opět do organizačního týmu.

Není proto divu, že jsem se později do organizace tajných závodů pustil sám. Nejdřív pro firmu, do které jsem přešel, později pak sám na vlastní triko. Nutno podotknout, že se jednalo o koncept bližší pojetí pánů Lábuse a Kaisera, podobný oficiálním Automobilovým orientačním soutěžím.

Tajný geozávod

Když jsem začal hrát hru geocaching, začal jsem celkem logicky přemýšlet, jestli by nešel koncept tajných závodů přetavit do nějaké keše. Zatím mi ale chyběla ta správná platforma, forma klasické multiny se mi zdála příliš komplikovaná na údržbu.

Pak jsem si čistě náhodně všimnul, že se pořádá již čtvrtý ročník eventu Tajný geozávod. Podařilo se mi se včas přihlásit a tak jsme se mohli zúčastnit. Vlastně poprvé na podobném závodě jako soutěžící.

ITZ 

Po skončení závodu mě napadlo, že bych mohl na podobném principu postavit wherigo. Zahájil jsem realizaci, kterou jsem spojil s přípravou klasického závodu pro své přátele. Díky tomu výsledná práce na keši nebyla tak velká, jak by asi za normálních okolností byla. Navíc mi účastníci závodu provedli betatest příběhu a na mě zbyl jen betatest technický — správné fungování cartridge.

Nakonec jsem se odhodlal předat keš ke schválení. S napětím jsem pak očekával první logy. Myslím, že to dopadlo výborně. Tato keš sice neosloví všechny, ale na rozdíl od keší typu T5 nebo D5 je vhodná opravdu téměř pro každého. Ten, kdo se s ní nakonec popasoval, si většinou odnášel kladné pocity.

Takže přeji všem jen ty nejlepší zážitky.

Profily