Založení proměnné

Navigace:  Proměnné a práce s nimi >

Založení proměnné

Předchozí stránkaNahoruDalší stránka

Urwigo - Proměnné - Vlastnosti

Abychom v Urwigu mohli s proměnnou pracovat, musíme ji nejprve založit. To provedeme úplně stejně, jako založení jakéhokoliv jiného objektu. V seznamu Zobrazit > Proměnné klepneme na tlačítko Nová položka. V pravém panelu vlastností pak musíme vyplnit tyto údaje:

 

Název - pod jakým názvem budeme k proměnné přistupovat. V našem příkladu s šuplíky jsme používali označení „první šuplík“, „druhý šuplík“ apod. U proměnných budeme k jejich identifikaci používat názvy. Název proměnné může stejně jako názvy jiných objektů v Urwigu obsahovat i diakritiku, proto je vhodné, abychom si proměnnou pojmenovali tak, abychom na první pohled poznali, k čemu slouží.

Popis - i tak se někdy hodí podrobněji uvést význam proměnné do popisu.

Hodnota - v této části určíme typ proměnné a zároveň její počáteční hodnotu:

o Pravda (True) - proměnná bude logická a bude na začátku obsahovat hodnotu Pravda.

o Nepravda (False) - proměnná bude logická a bude na začátku obsahovat hodnotu Nepravda.

o Řetězec (text) - proměnná bude textová a bude na začátku obsahovat hodnotu, kterou jsme vepsali do políčka pod volbou.

o Číslo - proměnná bude číselná a bude na začátku obsahovat číslo, které jsme vepsali do políčka pod volbou. Číslo je možné napsat buď ručně anebo vybrat myší pomocí malých tlačítek se šipkami napravo od políčka. Šipka nahoru zvyšuje číslo o 1, šipka dolů zase číslo o 1 snižuje.

 

Platnost proměnných

Takto založené proměnné jsou dostupné v celém projektu. Můžeme s nimi tedy pracovat v kterémkoliv diagramu, použít je v kterékoliv události. To může být na jednu stranu výhodné, na druhou stranu to může přinášet určité komplikace. Musíme si tedy této vlastnosti proměnných být vědomi a počítat s ní.