Událostmi řízené programování

Navigace:  Události >

Událostmi řízené programování

Předchozí stránkaNahoruDalší stránka

Na začátek ale ještě trochu teorie:

Je více způsobů, jak naprogramovat interakci programu s uživatelem. Pro wherigo byl zvolen v současné době velmi rozšířený princip událostmi řízeného programování. Ten spočívá v tom, že systém je většinu svého času v klidu a čeká na podněty z vnějšku - tzv. události. Jakmile k události dojde, je vyvolán kód, který na ni požadovaným způsobem zareaguje. Tomuto kódu se říká obsluha události.

Každý systém nabízí různé události, z nichž si autor programu vybírá ty, které potřebuje, a k nim vytvoří příslušnou obsluhu. Událostí může být např. start programu, klepnutí na tlačítko, výběr položky z menu, pohyb myši, stisknutí klávesy na klávesnici apod. Celý program je tedy napsán jako sada obsluh určitých událostí a je jenom na uživateli, v jakém pořadí k nim dojde, protože on se bude rozhodovat, kdy a na jaké tlačítko klepne, jakou položku z menu vybere, jakou klávesu stiskne, kam pohne myší.

 

Události a wherigo

Ve wherigu je tento princip uplatněn tak, že každý objekt má k dispozici několik událostí, ke kterým autor může přiřadit obslužný kód. Když pak hráč svojí činností konkrétní událost vyvolá, přiřazený kód se provede. Celé tajemství programování wherigo cartridgí tedy spočívá v tom k těm správným událostem napsat správný kód.