Publikace na www.wherigo.com

Navigace:  Publikace cartridge >

Publikace na www.wherigo.com

Předchozí stránkaNahoruDalší stránka

Nyní již máme cartridge připravenou ve všech směrech a můžeme přistoupit k vlastní publikaci.

 

Vytvoření první verze

Cartridge musíme nejprve sestavit. Pozor! Pro publikaci na www.wherigo.com se nepoužívá zkompilovaný soubor s příponou .gwc! Místo toho je nutné vytvořit tzv. balíček, což provedeme pomocí menu Sestavit > Sestavit balíček (gwz) > Výchozí kódování textu (žádné speciální znaky). Výsledkem je soubor s příponou .gwz, který už můžeme na www.wherigo.com nahrát. Pokud to někoho zajímá, tak .gwz soubor je obyčejný archiv (zip). Můžete klidně změnit příponu na .zip a potom se libovolným vhodným programem podívat na jeho obsah. Najdete tam jeden soubor nazvaný _cartridge.lua, který obsahuje veškerý kód vaší hry, a pak všechny soubory z médií (obrázky a zvuky).

 

Máme-li vytvořený soubor balíčku, můžeme jej na server www.wherigo.com nahrát. K tomu musíme být samozřejmě nejprve přihlášeni. Server www.wherigo.com sdílí přihlašovací údaje se serverem www.geocaching.com, takže se přihlásíme pomocí stejného jména a hesla (žádná speciální registrace není nutná).

Po přihlášení se ocitneme na hlavní stránce. Abychom mohli nahrát naši cartridge, musíme nejprve klepnout na odkaz My Home. Tím se dostaneme na stránku http://www.wherigo.com/home.aspx. Zde se již nabízí volba Upload a Cartridge.

Publikace - Upload a cartridge

Klepnutím na ni se zobrazí vlastní stránka pro nahrání cartridge.

Publikace - Upload page

Její obsluha je poměrně jednoduchá. Pomocí tlačítka Vybrat určíme požadovaný soubor balíčku a následně klepnutím na tlačítko Upload GWZ File jej nahrajeme na server. V závislosti na velikosti souboru a rychlosti připojení to může chvíli trvat.

 

Tato operace může v zásadě skončit dvěma způsoby:

Neúspěch - Při pokusu o nahrání cartridge je zobrazena chyba. To je poněkud prekérní situace, protože z vlastního chybového hlášení moc moudří nebudeme.

Publikace - Chyba

Určitým vodítkem nám může být začátek chybové zprávy. V našem příkladu to je „String or binary data would be truncated.“ Pokud se objeví v chybě tento text, můžeme si být téměř jistí, že jsme v nějakém poli v definici cartridge napsali příliš mnoho znaků. Ačkoliv nám totiž Urwigo umožní zadat do těchto polí prakticky libovolně dlouhý text, server wherigo.com má u většiny polí určitá omezení. a protože se snaží do těchto polí automaticky přebrat to, co jsme uvedli u cartridge, skončí to chybou (mohl by ten text sice pouze oříznout a pokračovat, ale takový je holt život).

Proto si pamatujme, že platí tato omezení:

 

Název cartridge - maximálně 50 znaků.

Popis cartridge - maximálně 1000 znaků.

Popis startu - maximálně 255 znaků.

Jméno autora - maximálně 100 znaků.

Jméno společnosti - maximálně 100 znaků.

 

Jakmile zkrátíme obsah příslušných položek na požadovaný limit, měli bychom s nahráním uspět. Samozřejmě se může stát, že i pak dojde k chybě, případně se bude jednat o jinou chybu. To už je horší, protože musíte přijít na to, co se serveru nelíbí. A to může být někdy pěkný oříšek. Univerzální rada bohužel není. Prostě nezbývá, než na to nějak přijít.

 

Úspěch - My si tedy budeme přát, aby nahrání skončilo úspěchem. To zjistíme tak, že se nám otevře stránka s parametry cartridge.

 

Vyplnění požadovaných údajů

Publikace - Parametry cartridge

Z toho, co jsme vyplnili u cartridge v Urwigu, se nám přenesou tyto údaje: Name your cartridge, Long Description, Startign Location včetně startovních souřadnic a informace o logování (Turn on logging). Kupodivu se nám nepřenese ani jméno autora, ani společnost a dokonce ani typ cartridge. Tyto údaje tak musíme vyplnit ručně, pokud je tam chceme mít. Samozřejmě můžeme změnit i cokoliv v polích, která se předvyplnila.

 

Při prvním nahrání doporučuji ponechat NEZAŠKRTNUTÁ tato dvě políčka: Make this cartridge available in the directory a Cartridge is active. Než naši práci zveřejníme ostatním, ještě si trošku pohrajeme s nastavením.

 

Nyní klepneme na tlačítko Save Cartridge Details, čímž uložíme naši cartridge na server.

 

Jak se později dostanu ke své cartridge

Nahraná cartridge se objeví na stránce My Home v sekci Cartridges You've Created. Klepnutím na její název si zobrazíme detail, tak jak ho uvidí i ostatní hráči. Dá se říci, že to je takový listing cartridge.

Publikace - Detaily cartridge

Všimněte si, že nahoře je ve žlutém rámečku informace o tom, že cartridge zatím není aktivní a že se nenabízí ve vyhledávání. Když bychom si zase vypůjčili analogii s kešemi na www.geocaching.com, tak je to podobné, jako u neschválené keše. Vy jako autoři ji vidíte, ostatní však nikoliv. Nicméně situace není tak striktní jako v případě keší, jak uvidíme dále.

 

Obrázek

Nyní by bylo vhodné nahrát nějaký obrázek, který by cartridge vhodně charakterizoval. Myslím, že se dobře hodí stejný obrázek, který jsme uvedli v parametrech cartridge a který se zobrazuje před startem v přístroji. Můžeme samozřejmě použít jakýkoliv jiný obrázek a taky můžeme nechat cartridge bez obrázku, nevypadá to však úplně nejlépe. Obrázek nahrajeme klepnutím na odkaz Edit this image. Je to opět jednoduché - vybereme z disku požadovaný obrázek a pomocí tlačítka Upload File jej nahrajeme na server. Doporučené rozměry obrázku jsou 120 pixelů na šířku a 150 pixelů na výšku. Větší obrázky budou oříznuty, u menších zas zůstanou šedivé okraje. Ideální je opravdu upravit obrázek na požadované rozměry. Pokud nahrajeme obrázek, který se nám ve výsledku nehodí, nevadí. Pomocí odkazu Edit this image můžeme kdykoliv později obrázek změnit.

 

Nastavení atributů

Podobně jako u keše, můžeme i u cartridge nastavit atributy. Jejich nabídka je však oproti keším značně omezená. Atributy přiřadíme klepnutím na odkaz Edit Attributes. Myslím, že k jednotlivým atributům asi není co dodávat, snad jen se pozastavím nad tím posledním - Volume required. Ten by měl hráče informovat, že pro úspěšné odehrání hry je nutné mít přístroj, který přehrává zvuky. Naopak přeškrtnutý atribut znamená, že přehrávání zvuků není klíčové a cartridge se dá odehrát i bez nich. Jak už jsem však psal v jiném díle seriálu, se zvuky a možnostmi jejich přehrávání je to poměrně bída. Hlavně kvůli nekompatibilitě. Proto asi není úplně nejvhodnější vytvořit cartridge, kde by schopnost přístroje přehrávat zvuky, případně zvukové soubory mp3, byla podstatná pro úspěšné dohrání. Lepší je použít zvuky pouze jako doplněk, případně k zdůraznění nějaké důležité události (např. zobrazení zprávy). V takovém případě tento atribut ztrácí význam.

Na druhou stranu vypadá lépe, když cartridge nějaké atributy nastaveny mít bude. Ale povinné to není a nastavovat atributy za každou cenu, aby tam nějaké byly, je zbytečné. Pokud už budeme nějaké atributy nastavovat, mělo by to být přece jenom smysluplné. V našem příkladu s Perníkovou chaloupkou by se asi hodil atribut Vhodné pro děti, určitě Dostupné v libovolnu dobu a případně Psi povoleni, pokud bude hra probíhat na místech, kam není psům vstup zakázán.

 

Pozdější úprava cartridge

Samozřejmě že se hra v průběhu času vyvíjí. Ukážou se například chyby, které ani pečlivé testování neodhalilo, změní se místní poměry, jednoduše bude nutné provést v cartridgi určité změny. I na to server www.wherigo.com myslí a umožňuje je.

 

Klepnutím na odkaz Edit details se dostaneme na stránku s parametry cartridge. Je to stejná stránka jako při nahrávání první verze a můžeme zde změnit libovolné nastavení. Zde také později pomocí zaškrtnutí příslušných položek zveřejněníme naši cartridge pro ostatní.

 

Nahrávání dalších verzí

Pokud budeme potřebovat nahrát novou verzi cartridge, použijeme k tomu odkaz Upload GWZ File. Nejdřív si samozřejmě v Urwigu musíme připravit balíček .gwz s novou verzí. Následně pak provedeme nahrání této verze na server.

Na stránce s výběrem souboru můžeme ještě napsat poznámky k nové verzi. Není to nezbytné, ale je vhodné to udělat. Hráči tak budou mít možnost se dozvědět, jaké úpravy byly v té které verzi provedeny. K tomu slouží odkaz release notes umístěný pod číslem aktuální verze v listingu cartridge.

 

Automatické číslování

Bez ohledu na to, co jste v Urwigu uvedli do položky Verze, server www.wherigo.com si provádí vlastní číslování nahraných verzí. První nahraná verze bude mít číslo 1.0. Další nahraná pak 1.1, další 1.2 a tak to půjde až k 1.9. Následovat nebude verze 1.10, ale rovnou 2.0, po ní pak 2.1 a tak dál, až k 2.9, po které bude zase 3.0. Pokud byste to chtěli matematicky, tak je to (x+9)/10, kde x je pořadí nahrané verze.

Vy jako autoři nemáte žádnou šanci toto číslování jakkoliv změnit. Každé nahrání nové verze cartridge na server způsobí zvýšení čísla verze výše uvedeným způsobem. Abyste si v tom udrželi přehled, doporučuji mít v projektu v Urwigu v položce Verze stejné číslo, jaké je aktuálně na serveru www.wherigo.com. Podmínka to není, ale určitě si v tom udržíte větší přehled.

 

Dobré je také se zmínit o tom, že k dispozici ke stáhnutí je vždy pouze poslední nahraná verze. Kdokoliv si sice může přečíst poznámky k předchozím verzím, stáhnout si je však nemůže.

 

Zveřejnění

Jakmile jsme i s listingem cartridge spokojeni, můžeme přistoupit k jeho zveřejnění. Jak už jsem několikrát zmiňoval, to se provede v detailu cartridge.

 

Hlavním přepínačem, který publikuje cartridge, je Cartidge is active. Pokud není zaškrtnutý, objevuje se na začátku listingu již zmiňované varování ve žlutém rámečku. Zároveň se cartridge nezobrazuje v seznamech a nelze ji ani vyhledat. Jakmile toto políčko zaškrtneme, žlutý rámeček z listingu zmizí.

 

To, jestli se má cartridge zobrazovat v seznamech nebo ji má být možné vyhledat, určuje nastavení přepínače Make this cartridge available in the directory. Pokud není zaškrtnuté, pak se cartridge v seznamech neobjevuje, pokud je zaškrtnuté, pak ano. Samozřejmě platí výše uvedené - pokud je cartridge neaktivní, tak se také v seznamech nezobrazuje, a to bezh ohledu na nastavení tohoto přepínače.

 

Zveřejnění cartridge je mnohem svobodnější proces, než publikace keše na www.geocaching.com. Cartridge nepodléhá žádnému schvalování reviewerem jako keše a její zveřejnění je čistě na autorovi.

 

Přístup na nezveřejněnou cartridge

Teď všichni zpozorněte. To, že je cartridge neaktivní, nebo se nezobrazuje v seznamech, neznamená, že je nedostupná pro všechny ostatní kromě autora. Naopak. Autor může komukoliv poslat URL adresu listingu cartridge a ten si ji může zobrazit, dokonce i stáhnout a odehrát! Říkáte si, že je to další chyba nebo nedodělek serveru? Kdepak. Pomocí této vlastnosti můžete ještě před zveřejněním poslat odkaz na cartridge betatesterům s žádostí o otestování. Rozhodně je to žádoucí.

A proč betatesterům neposlat přímo zkompilovaný soubor .gwc? Inu protože je rozdíl mezi souborem zkompilovaným v Urwigu a souborem zkompilovaným na serveru www.wherigo.com. Možná se tomu divíte, ale je to tak. A bohužel samozřejmě platí, že i když kompilace v Urwigu zafunguje a výsledná cartridge je bez problémů hratelná, kompilace na www.wherigo.com vůbec proběhnout nemusí. Jedná se sice o poměrně specifické situace, které většinou souvisejí s použitím Lua kódu, se kterým si kompilátor na www.wherigo.com neporadí, ale vyloučit se to nedá. Proto je určitě potřeba nahrát cartridge na web a nechat pár hráčů si ji stáhnout a odehrát. Teprve pak se dá přistoupit k publikaci.

Já si tedy osobně myslím, že kompilátor na webu je v pořádku a za problémy nemůže. Při stahování však server provádí určité úpravy zdrojového Lua souboru - optimalizace pro zvolené zařízení, doplňování jména hráče a odemykacího kódu, a při nich za určitých podmínek nejspíš zdrojový soubor pokazí, takže si s ním kompilátor následně už neporadí. Ale ať je to jak chce, důsledky jsou stejné. Vždy po nahrání jakékoliv verze na server musíme vyzkoušet, zda zafunguje také její stažení.

 

Provázání s keší na www.geocaching.com

Zde se dostáváme k mírně kontraverznímu tématu, a to především protože já osobně zastávám trochu jiný názor, než je obecně přijímaný. Nejdřív fakta: Ačkoliv to není podmínka, řekl bych, že drtivá většina cartridgí publikovaných na www.wherigo.com je součástí nějaké keše publikované na www.geocaching.com (typ Wherigo Cache). Pojďme se tedy podívat na to, jak takové propojení zrealizujeme.

V první řadě je potřeba říci, že propojení je jednosměrné, tzn. především vede odkaz z listingu příslušné keše na odpovídající listing cartridge. Dokonce je to podmínkou pro publikaci keše typu Wherigo Cache. Takže pokud plánujete takovou keš publikovat (a to bude určitě v drtivé většině případů), postupujte podle následujícího modelu:

 

1. Nejprve naprogramujte a odlaďte cartridge tak, jak jsme si uvedli v našem seriálu.

2. Odladěnou cartridge nahrajte na server www.wherigo.com, doplňte listing a další parametry, ale NEAKTIVUJTE.

3. Na www.geocaching.com založte novou keš typu Wherigo Cache a vytvořte její listing a všechny další náležitosti, které keš musí mít. Tím se tady nebudu zabývat.

4. V detailu keše vyplňte položku Related Web Page a uveďte do ní URL adresu vaší cartridge. Odkaz na cartridge můžete umístit ještě i do listingu, ale není to nutné. I když je možné, že vám reviewer keš publikuje i v případě, že Related Web Page nebudete mít vyplněno, ale budete mít odkaz na cartridge přímo v listingu, rozhodně je dobrým zvykem tuto položku vyplnit. A jsou i revieweři, kteří to budou vyžadovat.

5. Dobrým zvykem je do popisu cartridge na www.wherigo.com uvést také minimálně kód, ale lépe přímo URL keše, se kterou souvisí.

6. Pošlete keš ke schválení.

7. Jakmile bude keš publikována, aktivujte cartridge. Můžete to sice udělat ještě před schválením, ale musíte počítat s tím, že někteří hráči procházejí přímo server www.wherigo.com, a jakmile se objeví nová cartridge, jdou si ji odehrát ještě před publikací keše. Pokud vám to vadí, není nic jednoduššího, než nechat cartridge po celý proces schvalování keše neaktivní.

 

Na začátku jsem se zmínil, že já mám na věc trochu jiný názor. Ten si s dovolením nechám někdy na příště.

 

Chyby a nedodělky www.wherigo.com

Protože server www.wherigo.com je dílem Groundspeaku a protože ten už nad wherigem asi dávno zlomil hůl, ačkoliv to veřejně nepřizná, je na serveru vidět, že je jaksi nedodělaný. Naštěstí to hlavní funguje a lze jej tedy pro publikaci wherigo bez větších problémů používat.

Z nedodělků výrazně chybí funkcionalita s nahráváním logů. U cartridge je odkaz nazvaný Upload a Log File, který umožňuje hráči nahrát soubor .gwl, který se po odehrání hry vytvořil v jeho přístroji (pokud má tedy cartridge zaškrtnuto, že má log vytvářet). To kupodivu zafunguje a soubor se na server nahraje (aspoň to tak vypadá). Jenže autor má mít možnost si tyto logy prohlížet, k čemuž mu má sloužit odkaz View Device Logs. Tady je však pusto a prázdno. Soubor logu se (možná) na server nahraje, ale rozhodně se někde ztratí a u cartridge se nezobrazí. Je to docela škoda, protože autor se může z logů dozvědět důležité informace a v případě chyby mu může výrazně pomoci. No nedá se nic dělat, nefunguje, nefunguje. Nezbývá tedy, než si nechat logy od hráčů zasílat přímo mailem na požádání.