Samozřejmě základní možností je napsat kód v LUA. Jenže k tomu člověk potřebuje umět programovat a ještě znát syntaxi jazyka. Urwigo se naštěstí vydalo jiným směrem. Umožňuje skládat kód do grafického diagramu, kde je vše přehledně vidět. Autor nepotřebuje znát programovací jazyk, pomocí myši si jednoduše poskládá, co potřebuje, a Urwigo to pak nakonec při vytváření cartridge převede do příkazů jazyka LUA.
Co by však autor ovládat měl (minimálně mu to bude užitečné), je algoritmické myšlení. Tj. schopnost najít ucelené dílčí kroky, jejichž vhodným poskládáním se dobereme řešení konkrétního problému.
S algoritmickým myšlením je to, dle mého názoru, podobné jako s psaním. Můžeme se naučit gramatice, základním pravidlům slohového projevu, můžeme projít i kursem tvůrčího psaní, kde nás naučí funkční postupy, pokud však nemáme ke spisovatelství vlohy, nikdy to, co napíšeme, nebude mít valného úspěchu. Stejně tak se můžeme naučit syntaxi programovacího jazyka, základním algoritmickým konstrukcím, můžeme projít kursem programování, pokud však k tomu nemáme vlohy, mohou sice naše programy fungovat, ale něco jim přece jenom bude chybět.
Nekladu si za cíl nikoho učit těmto základům. Ani zkoumat, kdo má jaké vlohy. V dalších částech seriálu budu předpokládat, že autor wheriga tyto základy chápe a umí používat. Jaký bude výsledek jeho snažení, se teprve ukáže.